Joyful 阅

Home » Mathematics » Let’s Learn Mathematics (Primary Level) — Model Method 4

Let’s Learn Mathematics (Primary Level) — Model Method 4

Continuation from Let’s Learn Mathematics (Primary Level) — Model Method 3

Here is another example on comparison model to compare two or more items.

Question: 8 similar dictionaries and 12 similar assessment books cost S$196. Each assessment book costs S$2 less than each dictionary. How much does each dictionary cost?

First, draw the model based on the question.

joyfulyue.com_comparison-model_Primary-Mathematics

Comparison model based on the question

Each assessment book costs S$2 less than each dictionary, thus 8 similar dictionaries cost S$16 more than 12 similar assessment books.

S$2 x 8 = S$16

From the model, we can see that the total cost is 8 units of dictionaries, 12 units of assessment books and S$16. To find the cost of a single unit, we subtract S$16 from the total cost.

S$196 − S$ 16 = S$180

Total units = 8 + 12

= 20 units

S$180 ÷ 20 = S$9

The cost of a single unit is S$9. The question asks for the cost of each dictionary, thus we need to add S$2 to get the final answer.

S$9 + S$2 = S$11

Each dictionary costs S$11.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Disclaimer: The Mathematics questions are purely created for discussion purpose. Any resemblance to actual questions from books or schools is coincidental.


What is your say?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Writing 101 Badge

Writing 101 Badge

Writing 101 Badge

%d bloggers like this: